soukromý veterinární technik- fyzioterapeut
akreditovaný lektor první pomoci
Masér pro sportovní a rekondiční masáže mimo oblast zdravotnictví
Fyzioterapeut a rehabilitační pracovník malých zvířat (43-001-R)
akreditovaný hirudoterapeut
zdravotnický záchranář
Vystudovala jsem Střední odbornou školu veterinární a zemědělskou v oboru Veterinární technik. Následovalo studium na VFU v Brně, které jsem nedokončila. U zvířat jsem ale profesně zůstala a začala se věnovat fyzioterapii pro zvířata. Moje první cesta začala u Dornovy metody, které se intenzivně věnuji a v září 2016 jsem se stala doporučeným terapeutem Dornovy metody pro zvířata. Věnuji se Osteodynamice (Dornově metodě) pro lidi a hirudoterapii pro lidi i zvířata. V říjnu 2016 jsem se registrovala jako soukromý veterinární technik – fyzioterapeut u Krajské veterinární správy pro Karlovarský kraj v Karlových Varech. V roce 2022 jsem úspěšně absolvovala zkoušku profesní kvalifikace Fyzioterapeut a rehabilitační pracovník malých zvířat (43-001-R) a stala se tak oficiálním fyzioterapeutem pro psy a malá zvířata.
Jsem akreditovaným lektorem první pomoci a autorkou projektu PRVNÍ POMOC PRO PSY .
Jako lektor působím také v Institutu zdraví zvířat a moje semináře první pomoci pro psy jsou povinným blokem vzdělávacího systému v tomto institutu.
V roce 2022 jsem ukončila studium na Vyšší odborné škole zdravotnické v Praze a stala se tak zdravotnickým záchranářem. Momentálně působím jako záchranář na urgentním příjmu v pražské nemocnici na částečný úvazek.
Jsem majitelkou tří psů- šestnáctiletého belgického ovčáka, ročního belgického ovčáka a čtyřleté stafbulky.
Přikládání pijavic je v dnešní době „znovuobjeveno“ a nabírá na velké oblibě. Dříve (a často i dnes) bylo používání pijavic spojeno s jedním účelem- „pouštění žilou“. V dnešní době se ovšem pijavice přikládají za účelem terapeutickým. Látky, která pijavice uvolňuje do těla člověka mají mnoho příznivých účinků. Bioaktivních látek je prozkoumáno přes sto. Pijavice jsou přikládány tak, aby nedocházelo k nadbytečnému odsání krve, ale aby došlo k uvolnění látek z pijavice do těla člověka.
Jedním z hlavních účinků je účinek hirudinu – antikoagulační a periferně vazodilatační, což nabízí opravdu širokou škálu použití v pomocné terapii varixů, stavech po infarktech a mozkových příhodách. Destabiláza regeneruje cévy, reguluje hladinu cukru v krvi a také krevní tlak. Hementin dokáže předcházet srážení krve a sraženiny již vzniklé dokáže rozpouštět. Další látky mají účinky imunostimulační, analgetické, protizánětlivé, anitrombotické a mnoho dalších dílčích pozitivních účinků.
Jako každá terapie i hirudoterapie má svá pravidla a kontraindikace. Před terapií je nezbytně nutné, aby se zájemce o terapii seznámil s následujícími informacemi:
INDIKACE:
Na terapii může přijít i člověk, který nemá žádné zdravotní potíže a chce buď absolvovat detoxikační kůru, případně terapii absolvovat čistě zážitkově.
Oblasti častého využití jsou:
Úrazy – distorze, hematomy, řezné/kousné/tržné rány a pod., poranění svalů a jiných měkkých tkání, otoky, bolesti kloubů…
Chronické onemocnění pohybového aparátu – bolesti zad, artroza, spondyloartroza, protruze disku, revmatoidní artritida, bolest svalů, lumbago, vertebroalgický syndrom…
Interní onemocnění – hypertenze, chronické záněty, diabetes, stavy po infarktech(zaléčené a stabilizované), po cévních mozkových příhodách (zaléčené a stabilizované), gynekologické potíže, hemoroidy, záněty různého charakteru…
Neurologické potíže – bolest hlavy, záněty nervů, migrény..
Kožní onemocnění – ekzémy, akné, metličkové žíly, varixy, jizvy, záněty kůže, pásový opar, jizvy, špatně se hojící rány..
Onemocnění, které mohou pijavice pozitivně ovlivnit je nepřeberné množství a pokud není ve stavu klienta kontraindikace k přiložení pijavic, není důvod terapii nevyzkoušet. Pokud nevyřeší pijavice váš problém, minimálně prospěje vašemu tělu celkově. Hirudoterapie není všespásná a neumí vyřešit vše a ihned.
KONTRAINDIKACE:
Alergie na histamin a nebo hirudin
Alergie na bodnutí hmyzem
Užívání léků na ředění krve
Užívání imunosupresiv
Těhotenství a kojení
Anemie
Hemofilie
Pozdní stadium diabetu
Onkologická onemocnění
Poruchy hojení ran -dlouhé hojení i drobných poranění, tvorba keloidních jizev (individálně ke zvážení)
Začátek menstruace
Děti
Jak se na terapii připravit a jak probíhá terapie?
Dva dny před terapií místo a okolí místa aplikace neošetřovat žádnou parfémovanou kosmetikou a žádnými tělovými krémy či oleji. Pijavice nemají rády alkohol a pach cigaret. Nedoporučuji den před aplikací konzumovat alkohol a v den aplikace nekouřit. V den aplikace nepoužívejte parfémy a toaletní vody a pokud možno ani deodorant. Pijavice jsou opravdu velmi vnímavé a vybíravé. Úspěšná aplikace pijavice je svým způsobem závislá na momentálním rozpoložení pijavice :-).
Před samotnou terapií probíhá anamnestický pohovor a vyplnění souhlasu s přiložením pijavic. Při první návštěvě je navrženo schéma terapie na daný řešený problém. Některé problémy se řeší krátkodoběji, ale obecně kúra většinou probíhá 8-12 týdnů a aplikace je obvykle jedenkrát týdně.
Po terapii
Protože pijavice uvolňuje do těla látky, které způsobují dočasně snížené srážení krve, ranka po pijavici může krvácet několik hodin po aplikaci. Někdy ranka krvácí pouze lehce, někdy trochu více. Proto terapeut ránu kryje, aby nedošlo k potřísnění oděvu. Klientovi je předána náhradní sada na převaz. Po aplikaci je nutné se 24 hodin vyhnout sportu, zvýšené fyzické námaze- ranka může začít opět krvácet. Ve většině případů ustává krvácení během několika hodin a ranka se hojí strupem. Místo aplikace se NESMÍ škrábat kvůli zanesení infekce a strup strhávat. Ranka může při hojení lehce svědit. Po dobu hojení je nutné držet místo aplikace v čistotě a zamezit mechanickému poškození místa aplikace. Během několika dní se vytvoří pevný stroupek a ranka se rychle hojí. Může dočasně zůstat malá jizva, která postupně vybledne. Proto se vyhýbáme aplikaci na obličej, pokud nemá klient vyslovené přání a opodstatněné přání aplikace pijavice na obličej. Místo aplikace nevystavujte v době hojení přímému slunečnímu záření, nenavštěvujte veřejné bazény ani přírodní koupaliště kvůli možné infekci ranky.
Po terapii může být klient unavený, někdy tělo reaguje lehkým zvýšením teploty. Doporučuje se být minimálně den po aplikaci ve fyzickém klidu, pít dostatečné množství tekutin.
Použití pijavic u zvířat i lidí je prastará technika, první zmínky jsou již v Bibli. Byla využívaná i faraony a známé je, že pijavice používala i Kleopatra. Velkou oblibu tato terapie zaznamenala v 17. a 18. století. V dnešní době začíná být o hirudoterapii velký zájem nejen ve světe, ale i u nás. Pokud člověk překoná počáteční odpor k pijavici, zjistí, že tento parazit, kterého se člověk naučil využívat ve svůj prospěch má mnoho příznivých účinků a zas tak „odporná“ pijavice vlastně zase není.
Narozdíl od dob minulých nepoužíváme pijavice na pouštění žilou. Dnes využíváme pijavice především kvůli bioaktivním látkám, které obsahují slinné žlázy pijavic a jsou prospěšné k ovlivnění mnoha akutních i chronických stavů člověka i zvířat.